CO TO JEST DRUK CYFROWY

Maszyny cyfrowe wykorzystują technologię elektrofotografii, która w podstawach nie różni się od tej znanej z kserokopiarek - naładowane elektrostatycznie obszary bębna pobierają cząsteczki tonera w formie proszku które dzięki ładunkowi przyczepiają się do papieru.

 

Cyfrowa technika nanoszenia obrazu pozbawiona jest niektórych wad druku offsetowego (np. czasochłonne ustawienie kolorów i schnięcie), ale jednocześnie pozbawiona jest też wielu jego zalet. Po pierwsze – format: jak do tej pory arkuszowe maszyny cyfrowe nie przekraczają formatu B3 (50 x 35 cm). Po drugie – dowolność podłoży: z szerokiego asortymentu materiałów dostępnych na rynku cyfra może drukować tylko na ok. połowie z nich. Po trzecie – jakość: poza maszynami klasy HP Indigo, maszyny cyfrowe nie są w stanie osiągnąć parametrów dostępnych w druku offsetowym.

 

Siła druku cyfrowego leży jednak w czym innym: niezwykle niski koszt wykonania 1 odbitki, możliwości nanoszenia dowolnej informacji zmiennej, minimalny czas od przesłania pliku do realizacji czynią z niej idealne narzędzie w sytuacjach kiedy trzeba zrobić coś „na wczoraj”, lub w nakładzie kilku sztuk.

 

W naszej drukarni korzystamy z maszyny Konica-Minolta C6501, którą cenimy za względną łatwość druku na nietypowych dla cyfry podłożach (kartony, papiery ozdobne i folie nie są dla niej problemem), bardzo ładne, lekko matowe pokrycie pełnym kolorem i stabilność barw. Wykonujemy personalizację druków (identyfikatory, bilety, wizytówki). Druki z cyfry poddajemy uszlachetnieniom jak foliowanie, lakierowanie, lub złocenia.